Historia marki: Onkyo

Onkyo dla wielu osób jet synonimem doskonałości w reprodukcji dźwięku, produkując wysokiej jakości głośniki i ich komponenty. Jak odnieśli sukces w branży? Oto historia marki.

Wszystko ma swoją cenę

17 września 1946 powstaje Osaka Denki Onkyo. Firma rozpoczyna badania nad przetwornikami i obudowami głośników. Spod szyldu Osaka Denki Onkyo KK wychodzą pierwsze ramiona do gramofonów. Pierwszy produkt Onkyo  CP-100 trafia do sprzedaży, jego cena to 300 Yenów, podczas gdy średni miesięczny dochód wynosił do 500 jenów. W kwietniu 1948 roku Onkyo  wprowadza na rynek swój pierwszy głośnik. Model ED-100, pomimo ceny o połowę wyższej od konkurentów, zyskuje aprobatę odbiorców.

Era „niewciśniętego stożka”

W 1948 roku, rewolucja niewciśniętego stożka membrany głośnika szturmuje przemysł głośnikowy. Onkyo  natomiast, zaczyna przyglądać sie strukturze głośników oraz projektuje specjalne materiały dla membran, aby w 1950 roku stworzyć głośnik ED-100. Wtedy też a rynku pojawia się 4-prędkościowy odtwarzacz stereo hifi Onkyo  OP-670.

Logo

W związku ze wzrostem produkcji w czerwcu 1952 fabryka i centrala przeniesione zostają do Asahiku w Osace. Trzy lata później Onkyo  pokazuje światu swoje logo, a następnie.. uaktualnia je, aby pasowało do zmieniających się czasów.

Nowe produkty

W 1956 roku do sprzedaży trafia seria trzech głośników z koncentryczną obudową CX-12, CX-10 i CX-8. Tego samego roku Onkyo  jako pierwsza marka w Japonii tworzy głośnik z plastikowym stożkiem. Pojawiają się także informacje o pierwszym kompaktowym urządzeniu gramofonowym i odbiorniku. Pierwszy głośnik w kształcie kuli – model ES-65 pojawia się na rynku w 1957 roku i swoim designem podbija cały świat. Do sprzedaży trafia także model HP-10, gramofon zintegrowany ze wzmacniaczem.

Osobno czy razem?

Onkyo  jako jedna z pierwszych marek w 1958 roku wprowadza na rynek pełen systemów „wszystko w jednym” nowy styl urządzeń audio cechujący się osobnymi komponentami, które tworzą spójny system: amplituner HA-2, odtwarzacz HP-2 oraz głośnik HS-10.

12

Nowa lokalizacja

W 1960 roku Onkyo  przedstawia pierwszy głośnik ze zintegrowanym kompensatorem i rozpoczyna produkcja systemów stereofonicznych. Tego roku produkcja głośników przekracza 100.000 miesięcznie, w związku z czym rok później otwarta zostaje nowa fabryka głośników w Neyagawa City w Osace (centrala również zostaje wkrótce przeniesiona i pozostaje tam do 2012 roku).

13

Osobno czy razem? cd.

Onkyo  ST-400DL – system stereo „wszystko w jednym” zostaje wprowadzony do sprzedaży w 1963 roku. Osiem lat po pierwszym systemie składającym się z oddzielnych komponentów, w 1966 roku rynek podbija jego następca – model ST-55 i szybko staje się bestsellerem. Ze względu na wygląd, jakość dźwięku oraz funkcjonalność otrzymuje znaczek BEST BUY Japońskim magazynie o technologiach. 1968 rok to ciąg dalszy systemów z oddzielnymi komponentami, Onkyo  prezentuje wielokanałowy system MC-2200, który szturmuje japoński rynek sloganem reklamowym „4 wzmacniacze”.

Świat poznaje Onkyo

W 1969 rodzi się koncepcja serii Integra ze wzmacniaczem Onkyo  Integra 01, w którym wszystkie sygnały są bezpośrednio sprzężone. Onkyo  rozpoczyna ekspansję na rynki zagraniczne, zostaje otwarte biuro w Nowym Yorku. Rok później marka otrzymuje pierwszą nagrodę w kategorii przedwzmacniacz, pierwszą znaczącą nagrodę dla systemów składających się z komponentów. Wzmacniacz Onkyo  Integra 725 wchodzi na rynek. Przy 90% procesu projektowania zostają wykorzystane metody naukowe, co sprawia, że Onkyo  Integra 725 to pierwszy produkt nowej generacji. W 1970 roku ukazują się także pierwsze słuchawki Onkyo, model H-01A. Onkyo dociera do Europy i otwiera pierwszą filę w Niemczech, ponadto powstaje tam laboratorium akustyczne. Pierwszy głośnik z tytanową membraną wchodzi na rynek, zaprezentowany zostaje także stereofoniczny wzmacniacz Integra A-755. W 1973 rozpoczyna się produkcja głośników w Korei. Zaprezentowany zostaje nowy slogan Onkyo  „Artistry in sound”.

Kwarc

W 1974 odbiornik Onkyo TS-500 ze stabilizacją kwarcową określa nowe kryterium tego typu elementów. Marka chce ulepszyć precyzje strojenia przez wykorzystanie kwarcowych oscylatorów. Kwarcowy tuner Onkyo TS-503 pojawia się na rynku. Dwa lata później światową uwagę przyciąga odbiornik Onkyo TX-4500 z kwarcową stabilizacją i pierwszymi „miękkimi przyciskami”.

Nowe produkty

Odświeżone zostaje logo marki. Rynek high-end i hifi wita w 1977 roku pierwszy przedwzmacniacz Onkyo P-303 i wzmacniacz Onkyo M-505. Rok później pojawia się zapowiedź subwoofera Onkyo SL-1 i nowej serii głośników „MX”. W 1979 roku po raz pierwszy zaprezentowana zostaje technologia „Super Servo” zastosowana we wzmacniaczu Onkyo A-7090 i prezentacja automatycznego systemu „Accubias” w magnetofonie kasetowym TA-2080. Koncepcja oddzielnego obwodu „Super Servo” pojawia się w 1980 roku w wzmacniaczu Onkyo M-5060. W tym samym roku pojawia się pierwszy gramofon z automatyczną kontrolą napędu.

22

Automatyka urządzeń

1981 rok to dla Onkyo wejście na rynek pierwszego odtwarzacza CD. Automatyka urządzeń trwa, kopiowanie z wysoką prędkością i symultaniczne miksowanie po raz pierwszy dostępne w produktach konsumenckich. W tym samym roku do produkcji wchodzi pierwszy dwukasetowy magnetofon na świecie z funkcją szybkiego kopiowania Onkyo TA-W800. Klienci mogą korzystać z różnorodności funkcji ustawienia poziomu głośności. W 1985 roku sukces odnosi technologia dźwięku wolnego od zakłóceń, rozwijana i zaimplementowana do high-end’owego wzmacniacza Onkyo M-510. Na rynek zostaje wprowadzony pierwszy na świecie odtwarzacz CD z optycznym transferem danych Onkyo C-700. Rewolucyjny odtwarzacz CD łączy cyfrowe i podobne bloki przez optyczne przełączanie sygnału w celu uniknięcia cyfrowej interferencji sygnału, w ten sposób jakość dźwięku zapewniona jest w systemie HiFi DX 7210.

Onkyo zbiera pochwały

W 1987 roku magnetofon kasetowy TA-2360 otrzymuje prestiżowe wyróżnienie „urządzenie roku” przyznawane przez magazyn HiFi. Rok później tuner Onkyo Integra T-9000 jest uznany za sprzęt referencyjny przez 3 magazyny hifi i zostaje urządzeniem roku. Onkyo staje się producentem roku w USA segmencie odbiorniki AV. Do produkcji wchodzi pierwszy ampli tuner AV z Dolby Surround Onkyo TX-SV7M. Asortyment amplitunerów z „najwyższej półki” poszerza się o amplituner super DeLux TX-SV909PRO i szybko staje się bestsellerem. Prezentacja nowego sloganu Onkyo: „High Fidelity – sound chich counts!”.

Nowe produkty, nowy design

W 1991 roku na rynku pojawia się nowa seria Separate Onkyo PCS-05. Rok później do sprzedaży zostają wprowadzone pierwsze komponenty high-end P-3890/M-5890 m.in. przedwzmacniacze z symetryczną strukturą. Na rynku pojawia się pierwsza 6-cio płytowa zmieniarka CD. W tym roku swoją premierę mają także Onkyo Quest Integra i Quest Scepter, oparte na nowym designie z wykorzystaniem tylko ściśle wyselekcjonowanych materiałów i części. Na rynku pojawiają się odtwarzacz CD Onkyo Quest Integra 1E i wzmacniacz Stereo Onkyo Quest Integra A-1E.

Współpraca z THX

Kooperacja z LUCASFILM Ltd. ma swój początek w 1993 roku. Do sprzedaży trafia pierwszy amplituner A/V TX-SV919THX z certyfikatem THX. Zaledwie rok później na rynku pojawia się złota wersja TX-SV919THX z certyfikatem THX. W 1995 roku zaczyna się sprzedaż systemu mikro INTEC 185 oraz pierwszego systemu głośnikowego z certyfikatem THX – THX-SYS-1. Kolejny rok, w sklepach pojawia się pierwszy odbiornik Onkyo TX-DS939 z THX 5.1, po roku także w wersji złotej. Nowy slogan marki „Onkyo is sound” ukazany zostaje w 1995 roku. Rok 1999, na rynek wprowadzone zostają pierwszy odtwarzacz DVD Onkyo DR-90, pierwszy odbiornik TX-DS777 z certyfikatem THX SELECT. 2000 rok to dla Onkyo m.in. pierwszy na świecie odbiornik 7.1 z Surround EX TX-DS989 oraz początek serii Integra Research. W tym samym roku zaprezentowany zostaje slogan: Imaginative Wight & Sound.

Nowe milenium

W 2001 roku powstaje pierwszy domowy system kina kompatybilny z Dolby ProLogic II Onkyo TX-DS494 oraz pierwszy sieciowy system A/V z Ethernetem (Net Tune) Onkyo TX-NR900. Rozpoczyna się także sprzedaż mikro systemu kina domowego BASE-v10. W 2006 roku wprowadzony zostaje nowy slogan Onkyo: Imaginative sight & sound – Enter a new dimension.

Nowe produkty i nowe kooperacje

W 2010 roku Onkyo ponownie wkracza na high-end’owy rynek ze wzmacniaczem stereo M-5000R. Tym samym powstaje nowa seria Reference w której skład wchodzi także przeciwzmacniacz i  odtwarzacz CD. Dwa lata później powstaje koligacja Onkyo i Gibson Guitar Corporation. W 2013 roku Onkyo obchodzi 20lecie współpracy z THX, uświetnia je 9.2 kanałowy, sieciowy amplituner kina domowego TX-NR929. W tym samym roku swój debiut ma aplikacja HF Player, odtwarzacz muzyczny dla urządzeń mobilnych z zaawansowaną korekcją audio. 2014 rok to pierwszy na świecie zestaw kina domowego kompatybilny z Dolby Atmos®, model HT-S7700. W roku 2015 ustanowiona zostaje Onkyo and Pioneer Corporation. Wkrótce powstaje pierwszy produkt grupy, cyfrowy odtwarzacz DP-X1 Hi-Res. Nieco później tego roku Onkyo zawiera współpracę z Kawai Musical Instruments Manufacturing.

Jagoda

Jedna myśl w temacie “Historia marki: Onkyo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s